Slide background

Zvolte jazyk

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím.

Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Foto Mendelianum

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím. 
Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím. 
Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Mendelovy rostliny

kniha prebalMendel nepracoval pouze s hrachem, v jeho odborných pracech a korespondenci se objevuje téměř 30 rodů rostlin. Jejich seznam, který zveřejnilo Mendelianum v roce 2008, se stal námětem knižního zpracování tematiky Mendelových rostlin Dr. Ivou Kubištovou: "Při studiu Mendelova díla mě ohromila jeho hluboká vzdělanost, jasný cíl a promyšlený plán pokusů, stejně jako jeho obrovská píle a neutuchající nadšení. Přeji si, abyste se, 150 let po prvním publikování jeho velkého díla, o "Mendelových" rostlinách" a pokusem s nimi dozvěděli také vy." Kniha v rozsahu 103 stran je doplněna barevnými ilustracemi a vyšla v nakladatelství Tribun EU pod ISBN 978-80-263-0957-4.

 


Stezka Mendelovým Brnem

Mendelianum dlouhodobě nabízí komentované procházky po stopách J. G. Mendela v dnešním Brně. Pro letošní jubilejní rok zveřejnění Mendelova objevu byla Mendelova stezka připravena v knižní podobě. Publikace provází místy, kde Mendel působil a představuje jeho mnohostrannou osobnost. Johann přišel do Brna jako jedenadvacetiletý mladík v roce 1843 a s Brnem je spjato 40 let jeho života. V roce 1865 zde zveřejnil svůj model dědičnosti, který se stal základem dnešní genetiky. Centrální část stezky začíná v bývalém sídle Mendelovy vědecké společnosti a je vymezena historickými hradbami. Kniha v rozsahu 80 stran je doplněna barevnými fotografiemi a vyšla v nakladatelství Tribun EU pod ISBN 978-80-263-0964-2.


Dopoledne s J. G. Mendelem/Týden vědy a techniky

4. 11. 2015, 10 - 12 h, Centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno-střed
V rámci Týdne vědy a techniky 2015 http://www.tydenvedy.cz/ nabízíme ve středu 4. listopadu dopolední program, kdy se od 10 h můžete seznámit s příběhem, jak se stal Mendel vědcem a přímo v prostorech, kde se scházel se svými kolegy, zjistit, co vlastně objevil. Od 11 h se pak v našich laboratořích můžete stát vědci i vy! Pro registrované zájemce je vstup zdarma, stačí poslat e-mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Mendelianum a Festival vědy s RWE

Mendelianum se účastní Festivalu vědy s RWE v Brně na Kraví hoře ve dnech 11. -12. září 2015. V rámci připomenutí 150 let od zveřejnění Mendelova objevu formou přednášky pro Přírodozkumný spolek v Brně nabízíme možnost stát se na chvíli Mendelem - vědcem. Přijďte si vyzkoušet práci, kterou Mendel mnoho let trpělivě prováděl. Uvidíte, jak málo mu stačilo pro tak veliký objev! Nabídneme také Genetiku všemi smysly, genetické testy, které nemusí mít zásadní význam, nicméně o vás prozradí mnoho zajímavého. Některé vám představíme právě na Festivalu vědy. http://www.hvezdarna.cz/festivalvedy/


Zemřel známý historik vědy doc. RTDr. Vítězslav Orel, DrSc.

Dne 13. srpna 2015 zemřel ve věku 89 let pan doc.RTDr. Vítězslav Orel, DrSc., který byl vedoucím Mendeliana Moravského zemského muzea v letech 1965 - 1990.

 


Mendelianum – půl století činnosti pro veřejnost

Již padesát let nabízí Mendelianum MZM Brno veřejnosti informace a akce spojené s výzkumem, rozvojem a propagací vědeckého a kulturního dědictví J. G. Mendela, osobnosti trvale spjaté s celosvětovými objevy v oblasti genetické informace. Vernisáž první expozice Mendeliana – památníku a muzea J. G. Mendela se konala 31. 7. 1965. 
Přijďte si s námi toto výročí připomenout!

Akce:
29. 7. (15 – 17 h)
Pohlednice od Mendela
Přijďte si v rámci Prázdninové středy s Mendelem pro jubilejní pohlednici, vraťte se v čase do doby, kdy byly pohlednice velmi oblíbené a jsou důležitým historickým svědectvím i z Mendelovy doby! Pokud ji hned pošlete, adresát/ka si může s námi připomenout páteční výročí Mendeliana.
Doprovodná výstava: Brno v Mendelově době.


31. 7. (9 – 17 h)
Návštěva u Mendela
Dopolední program zve do Mendelovy i moderní molekulárně-biologické laboratoře. Přijďte si práci vědce sami vyzkoušet!
Odpoledne nabízí soutěže pro všechny. Přijďte si pohrát, dozvědět se něco nového, ověřit si svoje znalosti a získat upomínkové dárečky od J. G. Mendela.
Vstup je celý den zdarma.
Doprovodná výstava: Stezka Mendelovým Brnem
Mapku Mendelovy stezky si může každý návštěvník odnést s sebou.


Moravské zemské muzeum je prvním muzeem na světě, které do svého výzkumného programu zařadilo genetiku. V roce 1962 založilo Genetické oddělení G. Mendela, které o tři roky později otevřelo Mendelianum – památník a muzeum J. G. Mendela pro veřejnost. Vernisáž první expozice Mendeliana se konala 31. 7. 1965 v augustiniánském klášteře na Starém Brně, kde Mendelianum působilo do roku 2000.
Postupně docházelo k rozšiřování aktivit Mendeliana pro rozsáhlé spektrum zájemců, od odborných vědeckých kruhů až po širokou veřejnost. V letošním roce, ke svým padesátinám a zejména k 150. výročí Mendelovy přednášky, která se stala základem genetiky, finalizovalo Mendelianum Moravského zemského muzea unikátní projekt Centrum Mendelianum. Mendel byl mnohostrannou osobností, ale proslavil se jako vědec. Proto je nyní Mendelianum lokalizováno v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti (Hospodářská společnost, Ackerbaugesellschaft) v historickém srdci Brna (Biskupský dvůr). Moravské zemské muzeum je navíc přímým pokračovatelem muzea Hospodářské společnosti, zajišťuje tedy jedinečnou kontinuitu činnosti spjaté s J. G. Mendelem.
V letošním jubilejním roce uspořádalo Mendelianum celou řadu akcí, především nové výstavy (např. Škola, kde Mendel zveřejnil svůj objev, Brno v Mendelově době, Mendelovo brněnské vědecké kolegium), interaktivní a další vzdělávací akce (např. Mendel o sobě, Týden s JGM, Středy s genetikou), soutěže (např. O pytlík Mendelova hrášku, Znáte Mendelovo Brno?, Poznáte Mendelovy rostliny?), konference (např. mezinárodní Mendel Forum 2015, Junior Mendel Forum 2015), zapojení veřejnosti do vědy a výzkumu (např. Mendelova laboratoř, Věda v akci, Odpoledne s DNA), publikace a e-learningové programy (v rámci Mendelovy interaktivní školy), řada akcí je plánována také na druhou polovinu roku.
Kromě pozvánky na expozice a prázdninové akce přímo v Centru připravilo Mendelianum Stezku Mendelovým Brnem, která navazuje na tradiční Procházky Mendelovým Brnem a provází 17 místy spojenými s působením J. G. Mendela v moravské metropoli. Externí expozice Mendeliana můžete najít i v Mendelově rodném domě v Hynčicích, na jehož rekonstrukci a otevření pro veřejnost se Mendelianum výrazně podílelo. Tato úspěšná spolupráce také trvá již půl století.


Mendelovi k narozeninám 

22. července je den, kdy Mendel slavil svoje narozeniny. V rámci Středy s genetikou nabízíme při této příležitosti program doplněný o soutěže z cyklu O pytlík Mendelova hrášku, který jsme zahájili na 190. výročí Mendelova narození. Součástí akce je také nová výstava a Mendelova stezka za poznáním a zábavou. Srdečně vás zveme.

 

 


Mendelianum a Mendelův rodný dům - 50 let spolupráce

V červnu si připomínáme důležité výročí, a to zpřístupnění Mendelova rodného domu veřejnosti v roce 1965. Mendelianum bylo důležitým spolupracovníkem, připravilo první expozice a také průvodce. V dalších letech se pak pracovníci Mendeliana zasadili o založení nadace Rodný dům J. G. Mendela a o získání podpory pro celkovou rekonstrukci Mendelova rodného domu, kterou inicioval starosta obce, Ing. Nippert. Také aktuální odborné expozice k JGM jsou dílem Mendeliana, stejně jako výstava připomínající půl století úspěšné spolupráce, která bude představena na Valné hromadě Spolku Mendel v sobotu 20. června 2015 od 09:30 h v Mendelově rodném domě. Doporučujeme k návštěvě nejenom tento víkend, ale také jako zajímavý prázdninový cíl na delší pobyt. Více na http://www.mendel-rodnydum.vrazne.cz/


Junior Mendel Forum 2015

8. - 12. června 2015

Junior Mendel Forum 2015 nabízí týdenní program zejména pro střední školy, ale také širokou veřejnost a zájemce o vědu a výzkum. JMF 2015 zahrnuje diskusní pořady na téma funkce genů, buněk, souvisejících poruch, a to se zaměřením zejména na diagnostiku a příběhy. Tato část je doplněna interaktivním programem v laboratořích, který seznamuje s moderními metodami práce s DNA a buňkami. JMF2015 nabízí také genetiku hrou pro začátečníky a pokročilé a doprovodné výstavy. Genetika z očí do očí představuje dědičnost barvy očí a studentské práce na toto téma, Mendelovo brněnské vědecké kolegium připomíná význam J. G. Mendela a jeho kolegů ve vědě. Současně přináší kontakty na dnešní odborníky, na které se mohou zájemci o VaV obracet.
ÚČAST NA AKCÍCH JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ

Program

Registrace - Dr. Lucie Tuzová, Telefon: 728 146 075, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Odpoledne s DNA 2015

23. - 25. dubna 2015
Akce k připomenutí zveřejnění objevu struktury DNA v roce 1953 a mezinárodního Dne DNA. Nabízíme program na pracovištích Akademie věd, ale také v prostorech Mendelovy vědecké společnosti a laboratořích Centra Mendelianum. Program je doplněn vzděláváním formou e-learningu.
Bezplatná registrace na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., každý registrovaný účastník obdrží novou publikaci Mendelovy školy " Co kódují geny".
Elektronická publikace: Genová exprese aneb co kódují geny
Vědomostní kvíz

Pozvánka


Centrum Mendelianum - inaugurace 

Kromě 150 let od zveřejnění Mendelova objevu slaví Mendelianum v letošním roce 50 let od svého otevření. K těmto výročím bylo Mendelianum rozšířeno a pod hlavičkou Centrum Mendelianum nabízí v autentických historických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v srdci Brna moderní komplex pro vědu, výzkum, vzdělávání, propagaci a popularizaci v oblasti Mendelova vědeckého a kulturního odkazu v kontextu historického, ale zejména aktuálního poznání. Inaugurace této unikátní základny za účasti zahraničních odborníků proběhne 8. 3. 2015 od 11 h. Přijďte také!
Před inaugurací zveme na přednášku světoznámého imunogenetika a znalce Mendelova života a díla, prof. Jana Kleina z USA, na téma Echoes of March 8, 1865. Přednáškový program před inaugurací začíná v 9 h.
Muzejní 1, Biskupský dvůr, Historický sál

 


Mendelovy rostliny - vernisáž výstavy

Mendel nepracoval jenom s hrachem a jestřábníkem! Mendelianum představuje unikátní kolekci rodů rostlin, se kterými Mendel experimentoval, chystal pokusy nebo se o nich zmiňuje v odborné korespondenci.

Řadu z nich znáte ze svého okolí, brněnských parků a zahrádek. Přijďte se blíže seznámit s Mendelovými rostlinami a jeho vědeckou prací! Uvidíte i nástroje, které Mendelovy stačily k dosažení celosvětově významných výsledků, jež se staly základem genetiky. Výstava doplňuje zcela nově instalovanou Terasu Mendelových rostlin návštěvnického centra Mendelianu a rozvíjí tak mnohaletou úspěšnou tradici.

Vernisáž výstavy se koná 6. března 2015 v 16 h, návštěvnické centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno.


Mendelianum - Moravské zemské muzeum

Mendelianum v roce 2015 slaví 50 let aktivní činnosti v odborné a popularizační oblasti týkající se Mendelova života a díla a jeho vědeckého a kulturního odkazu. K tomuto významnému jubileu představuje Mendelianum svůj moderní koncept pod hlavičkou Centrum Mendelianum, které nabízí unikátní základnu pro vědu, výzkum, vzdělávání, popularizaci a propagaci. Centrum Mendelianum zahrnuje Mendelovo vědecké a návštěvnické centrum a Mendelovu interaktivní školu a je otevřeno pro každého!

Pozvánka


Jubilejní MENDEL FORUM 2015

Centrum Mendelianum nabízí k oslavě 150. výročí zveřejnění Mendelovy přednášky v Brně celou řadu akcí pod hlavičkou Mendel Forum. Projděte si naši nabídku a přihlaste se na některou z nich! Bezplatná registrace je otevřena do dosažení limitního počtu účastníků.

 


Pozvánka a program


MENDEL FORUM 2015 - Neděle s J. G. MENDELEM - Mendelův trpaslík

Trpaslik8. 2. 2015, 15 hodin, Centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno

Beseda s autorem „genetického thrilleru", Simonem Mawerem, nabízí populárně-vědecký pohled na J. G. Mendela prostřednictvím unikátního románu, který atraktivně propojuje svět dnešní a Mendelovy vědy. Hlavní postavou je fiktivní potomek Mendelovy sestry, vědec, který se věnuje genetickému výzkumu onemocnění, jenž ho samotného trápí.

 


MENDEL FORUM 2015 - Neděle s J. G. MENDELEM - Škola, kde Mendel zveřejnil svůj objev

MENDEL FORUM 20158. 2. 2015, 10 hodin, SŠPOS, Jánská 22, Brno


Vernisáž výstavy s doprovodnou přednáškou poprvé otevírá budovu někdejší Mendelovy reálky široké veřejnosti. Mendel zde působil jako učitel, ve stejné budově měl sídlo také Přírodozkumný spolek, na jehož půdě Mendel zveřejnil svůj dnes světoznámý objev. O rok později vyšla Mendelova práce v časopise tohoto spolku a byla rozeslána do světa.


Otevírací doba 

oteviraci doba1. 1. 2015 – Novoroční Brno – PF 2015

Otevřeno pouze: 14.00 – 17.00h
expozice Mendelianum – atraktivní svět genetiky (volný vstup)
Od 2. ledna 2015 bude Mendelianum otevřeno v plném provozu.

pondělí - zavřeno  
úterý 9.00 - 15.00
středa  9.00 - 17.00
čtvrtek  9.00 - 17.00
pátek 9.00 - 17.00
sobota, neděle 13.00 - 18.00

Vstupné je: plné / zvýhodněné / rodinné

Expozice bez výkladu 70,- / 35,- / 175,-

Expozice i s lektorem 90,- / 45,- / 225,-

Vstupenky do Mendeliana je nutno zakoupit v pokladně Dietrichsteinského paláce.

Soubor poskytovaných slev: Při elektronické registraci 50% sleva.


Středy s J. G. Mendelem

Středy s J. G. MendelemMendelianum MZM Brno navazuje na úspěšnou letní akci pod hlavičkou Prázdninové středy s genetikou a pro podzimní období nabízí Středy s J. G. Mendelem. Každé středeční odpoledne můžete nahlédnout do nově zbudovaného návštěvnického centra Atraktivní svět genetiky. Předvedeme vám unikátní 3D modely a doprovodné animace, které vám umožní poodhalit tajemství genetické informace. Navíc se přímo můžete zapojit do děje a v proskleném výtahu se projet molekulární cestou od genu k funkci.

Z tohoto moderního prostoru vás pozveme do autentické místnosti, kde se J. G. Mendel setkával se svojí vědeckou společností. Nahlédnete do Mendelovy pracovny a jeho pokusů, některé si můžete i sami vyzkoušet. Na závěr vám nabídneme toulky Mendelovým Brnem. Pro garanci vstupu v konkrétním čase doporučujeme bezplatnou registraci. Pro registraci na konkrétní čas využijte prosím e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefon 515 910 411. Těšíme se na vás! Centrum Mendelianum, Moravské zemské muzeum, Muzejní 1.


Mendel jako vědec, učitel a všestranná osobnost 

V roce 2013 představujeme osobnosti, se kterými J. G. Mendel spolupracoval ve vědecké oblasti. (více informací)

1Leden s Františkem Dieblem (1770-1859), profesorem a uznávaným odborníkem v oblasti zemědělských věd. 2Únor s Alexandrem Zawadskim (1798-1866), profesorem fyziky, který oficiálně jmenoval Mendela do přírodovědné sekce Hospodářské společnosti. 3Březen s Janem Tvrdým (1806-1883), významným brněnským hybridizátorem okrasných rostlin, který po svém příteli Mendelovi pojmenoval jednu z nových odrůd fuchsií. 4Duben s Albínem Heinrichem (1785-1864), přirodovědcem, kustodem dnešního Moravského zemského muzea a čestným členem Přírodozkumného spolku v Brně, který spoluzakládal J. G. Mendel. 5Květen s Gustavem von Niesslem (1839-1919), botanikem, který má velkou zásluhu o zveřejnění Mendelovy objevitelské práce. 6Červen s Pavlem Olexíkem (1801-1878), lékařem, meteorologem a velmi blízkým Mendelovým spolupracovníkem v oblasti křížení rostlin.
ČervenecČervenec s Johannem Navem (1829-1864), Mendelovým přítelem ze studií, který se zabýval oplozením u rostlin a zveřejnil Mendelovi dvě entomologická pojednání. SrpenSrpen s Matoušem Klácelem (1808-1882), filozofem, botanikem a Mendelovým respektovaným přítelem, který ho připravoval na učitelskou dráhu. ZáříZáří s Alexandrem Makovským (1833-1908), Mendelovým kolegou ze státní vyšší reálné školy v Brně, který podobně jako Mendel řešil problematiku vzniku hybridů rostlin. ŘíjenŘíjen s Františkem Xaverem Živanským (1817-1874), Mendelovým kolegou z Hospodářské společnosti, který rozvíjel obor šlechtění ListopadListopad s Carlem Theimerem (1817-1874), který společně s Mendelem v roce 1861 spoluzakládal Přírodozkumný spolek. ProsinecProsinec s A. Tomáškem, který je známý především svými pracemi o Mendelových aklimatizačních pokusech se včelami.

Genetika ve vývoji člověka

AnthroposSoučástí stále expozice v pavilonu Anthropos v Brně je část "Genetika ve vývoji člověka", kterou připravilo Mendelianum MZM Brno. Tematicky se zabývá vývojem z hlediska evolučního i ontogenetického, tedy oblastí "evo-devo" (evolution - development). Seznamuje s přenosem genetické informaci v obou směrech, ukazuje možnosti získat DNA z fosilních vzorků, interpretaci otisku prstů DNA (DNA fingerprint) a řadou dalších zajímavostí. Expozice je doplněna trojrozměrným modelem buňky.


Pavilon Anthropos najdete v Brně na adrese Pisárecká 5: http://www.mzm.cz/?id=604


Mendelův rodný dům

Mendelův rodný důmExpozice připravená Mendelianem MZM Brno je umístěna ve zrekonstruovaném rodném domě ve Vražném-Hynčicích čp. 58 a věnuje se Mendelovu selskému původu, jeho cestě za vzděláním, kdy se jako jediný syn vzdal dědictví střední zemědělské usedlosti ve prospěch své starší sestry. Přes hlavní školu v Lipníku, gymnázium v Opavě a filozofii v Olomouci se vydal do Brna jako výrazný studijní talent a mladý muž solidního charakteru. Více info na http://www.mendel-rodnydum.vrazne.cz, Info

Tematické části centra

J. G. Mendel

1 Mendel osobnostJ. G. Mendel: vědec a mnohostranná osobnost.

 
 

Mendelovo vědecké centrum

Mendelovo návštěvnické centrum

Mendelova interaktivní škola

Mendel Forum

Odpoledne s DNA

Procházka Mendelovým Brnem

Technické učení

Technicke uceniBudova bývalého technického učiliště (dnes Masarykova univerzita), kde Mendel často předsedal přednáškám Přírodozkumného spolku (Komenského náměstí 2).

Více informací naleznete v publikaci Matalová A 2012: Mendelovo Brno. ISBN 9788026302575 a Matalová A, Matalová E 2015: Stezka Mendelovým Brnem, ISBN 978-80-263-0964-2

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý zavřeno
středa 9.00 - 17.00
čtvrtek 9.00 - 17.00
pátek 9.00 - 17.00
sobota 10.00 - 17.00
neděle 13.00 - 17.00

 

Vstupné

Mendelianum: 70,- (plné), 50,- (zvýhodněné), 150,- (rodinné)
S výkladem: 100,- (plné), 60,- (zvýhodněné), 220,- (rodinné)

Školní skupiny (10 a více)
Jednotlivá expozice bez výkladu - 40,- (zvýhodněné)
Jednotlivá expozice s výkladem - 50,- (zvýhodněné)

Soubor poskytovaných slev

Upozornění

Ve středu od 15 do 17 hod. a ve čtvrtek od 9 do 17 hod. je možné navštívit a vyzkoušet si i laboratoř Mendeliana pod odborným dohledem lektora. Vzhledem k případnému vytížení lektora, doporučujeme zajistit si aspoň den předem jeho dohled rezervací na e-mailu mendelianum@mzm.cz.
Prohlídku s výkladem je také možné objednat v rámci otevírací doby v pracovních dnech pouze na základě předchozí rezervace.
Ve státní svátky, které připadnou na středu až neděli, otevřeno od 13:00 do 17:00.

logoESF

Design, code: Mgr. Jiří Veverka | Mendelianum, Moravské zemské muzeum, Zelný trh 6, 659 37 Brno