Slide background

Zvolte jazyk

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím.

Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Foto Mendelianum

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím. 
Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

MENDELIANUM - atraktivní svět genetiky

Muzeum J. G. Mendela s půlstoletou tradicí, pevnými historickými kořeny a bohatým vědecko-výzkumným zázemím. 
Moderní návštěvnické centrum lokalizované v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Mendelovy narozeniny a jeho rodiště

rodny dum leteckyPřed 150 lety vyšla tiskem práce, která se později stala základem genetiky a proslavila naši zemi po celém světě. V červenci si připomínáme narození jejího autora, Johanna Gregora Mendela. Jeho život i dílo jsou spjaty s Brnem, které bylo skoro 40 let jeho městem domovským, narodil se však v Hynčicích (dnešní obec Vražné). I letos jsme připravili řadu akcí k Mendelovým narozeninám, opět ve spolupráci s Mendelovým rodištěm. Více info. PROGRAM


Mendel podle mě - hlasování 

Mendel podle mě je názorová platforma pro žáky a studenty, která byla otevřena jakou součást Junior Mendel Forum 2016. V rozsahu max. 500 znaků mohl každý představit Mendela podle svého. Které sdělení se líbí vám? Deset vybraných je otevřeno k hlasování. Vítěze můžete vybrat i vy, stačí kliknout. Hlasování je otevřeno po dobu konání Mendel Forum, tedy do 17. 6. 2016 (včetně).

Výsledky hlasování

 


Muzeum roku 2015 

18. 5. 2016 byli zveřejněni vítězové ankety Muzeum roku 2015 ... a Mendelianum je mezi nimi! Soutěž, která se zaměřuje na názor návštěvníků, je vyhlašovaná Ministerstvem kultury ČR, Asociací muzeí a galerií ČR a Českým výborem ICOM. Jde tedy o ocenění od široké veřejnosti. Srdečně děkujeme Vám všem našim příznivcům, kteří nám v soutěži dali svůj hlas a dosáhli tak umístění Mendeliana na stříbrné pozici. Kvalita byla hodnocena ve čtyřech kategoriích: 1. Expozice a výstavy, 2. Lidé v muzeu, 3. Služby návštěvníkům, 4. Doprovodné programy.
http://www.cz-museums.cz/web/gloria_musaealis/muzeum-roku/vyhlaseni-vitezu-za-rok-2015

 

 


Květen v Mendelianu na téma Mendelovy rostliny 

Mendel proslul svou vědeckou prací s hybridy hrachu, zabýval se ale desítkami dalších rodů rostlin. Přijďte se s nimi seznámit nejenom v expozici Mendeliana, ale také na venkovní terase s krásným výhledem do muzejní zahrady a centra města. Speciální program s lektorem nabízíme na objednávku nebo každou květnovou středu od 15 h. Kromě nových poznatků si můžete vyzkoušet třeba opylení květu hrachu nástroji, které měl k dispozici Mendel, nebo si zasoutěžit a vyhrát semínka Mendelových rostlin pro váš balkon či zahrádku. Těšíme se na vás!

 

 


Odpoledne s DNA v Mendelianu (včetně fotogalerie) 

ODPOLEDNE S DNA, letos na téma Od genu k funkci, se koná dne 27. dubna 2016, a to od 13 do 17 h.
Dvouhodinový program začíná ve 13 a 15 h a zahrnuje interaktivní prvky v rámci vstupního výkladu a následně praktickou činnost zaměřenou na práci s DNA v molekulárně-biologické laboratoři.

Fotogalerie


DNA den s Mendelem

Obrázek na web25. dubna se mezinárodně slaví Den DNA (DNA Day)
jako připomenutí objevu struktury DNA (publikace vyšla 25. 4. 1953), který byl milníkem éry molekulární biologie.

E-learningové materiály naleznete na http://www.mendel-brno.cz  


Mezinárodní Mendelův den – 8. března 2016

150 let JGM na mezinárodní vědecké scéně

8. března 1865 proslovil Mendel v Brně závěrečnou část své přednášky, kde prezentoval unikátní data a jedinečné závěry vycházející z jeho pokusů s hybridy rostlin. Následující rok byla Mendelova práce zveřejněna tiskem a rozeslána do světa. Po 150 letech od této události zorganizovalo Mendelianum MZM Brno ve spolupráci s dalšími institucemi mezinárodní Mendelův den, který je podporován vědci z celého světa a má za cíl komunikaci v oblasti popularizace, propagace a rozvoje Mendelova vědeckého a kulturního odkazu, kterému se Mendelianum věnuje už přes půl století.

Přidejte se k nám! Máte-li zájem o aktualizované informace, napiště nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální infromace najdete také na Facebooku Mendeliana (link na: https://www.facebook.com/mendelianum?ref=stream)

Hot spots Mendel Day 2016 jsou kromě Brna (jako Mendelova domovského města): Vídeň (jako zástupce evropských měst, kam byla Mendelova práce v roce 1866 zaslána), americký Tucson a australské Sydney za podpory Japan Mendel Society. 

Mendel Day 2016 v Brně (Mendelianum/Moravské zemské muzeum, Muzejní 1) 

8. března 2016, 9 - 17 h

9 - 12 h: Mendel - co víme o něm a díky němu
Dopolední program zahrnuje seznámení s osobností Mendela, jeho experimenty, vědeckým přístupem a závěry, které se staly základem genetiky. Dopoledne je doplněno vzdělávacími kvízy a soutěžemi.

12 - 14 h: Hrátky s hrášky
Interní premiéra nové interaktivní části expozice Mendeliana, kterou provází Mendelův zelený hrášek a nabízí seznámení nejenom s Mendelem a jeho objevy, ale také dnešní vědou včetně virtuálních vstupů do laboratoří. Expozice je doplněna výstavkou výtvarných prací studentů na téma Mendelův hrášek.

14 - 17 h: Setkání u Mendela

14 h - Co nového u Mendela/Mendel Team meeting (uzavřené jednání)

15 h - Přípitek u Mendela/VIP meeting (pro zvané)

16 h - Mendel a svět - Velká věda s malými hrášky (vernisáž výstavy)

Registrace je možná i na jednotlivé části a je bezplatná. Kontaktujte nás prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Program Mendel Day 2016 v zahraničí najdete na naší anglické stránce.

 

logo zastita

roclogo black

Tematické části centra

J. G. Mendel

1 Mendel osobnostJ. G. Mendel: vědec a mnohostranná osobnost.

 
 

Mendelovo vědecké centrum

Mendelovo návštěvnické centrum

Mendelova interaktivní škola

Mendel Forum

Odpoledne s DNA

Procházka Mendelovým Brnem

Technické učení

Technicke uceniBudova bývalého technického učiliště (dnes Masarykova univerzita), kde Mendel často předsedal přednáškám Přírodozkumného spolku (Komenského náměstí 2).

Více informací naleznete v publikaci Matalová A 2012: Mendelovo Brno. ISBN 9788026302575 a Matalová A, Matalová E 2015: Stezka Mendelovým Brnem, ISBN 978-80-263-0964-2

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý zavřeno
středa 9.00 - 17.00
čtvrtek 9.00 - 17.00
pátek 9.00 - 17.00
sobota 10.00 - 17.00
neděle 13.00 - 17.00

 

Vstupné

Mendelianum: 70,- (plné), 50,- (zvýhodněné), 150,- (rodinné)
S výkladem: 100,- (plné), 60,- (zvýhodněné), 220,- (rodinné)

Školní skupiny (10 a více)
Jednotlivá expozice bez výkladu - 40,- (zvýhodněné)
Jednotlivá expozice s výkladem - 50,- (zvýhodněné)

Soubor poskytovaných slev

Upozornění

Ve středu od 15 do 17 hod. a ve čtvrtek od 9 do 17 hod. je možné navštívit a vyzkoušet si i laboratoř Mendeliana pod odborným dohledem lektora. Vzhledem k případnému vytížení lektora, doporučujeme zajistit si aspoň den předem jeho dohled rezervací na e-mailu mendelianum@mzm.cz.
Prohlídku s výkladem je také možné objednat v rámci otevírací doby v pracovních dnech pouze na základě předchozí rezervace.
Ve státní svátky, které připadnou na středu až neděli, otevřeno od 13:00 do 17:00.

logoESF

Design, code: Mgr. Jiří Veverka | Mendelianum, Moravské zemské muzeum, Zelný trh 6, 659 37 Brno